Devintąją kelionės dieną apsižvalgę Gdynioje nuvykome į Gdanską. Čia mus sužavėjo bažnyčių bokštų gausybė, pastatų architektūra ir išpuoselėta pėsčiųjų – dviratinkinkų – automobilių zonų infrastruktūra. Senamiesčio gatvės pilnos žmonių – tiek turistų, tiek vietinių. Įsikūrę miesto senamiestyje prie pat Kaszubskio kanalo stebėjome kanalu plaukiančius laivus, minias žmonių, besimėgaujančių kanalo pakrančių vaizdais.
Ankstų šeštadienio rytą Eramus+ Discover Eu programos dalyviai pasuko į vakarus: šeštadienį pasiekė Hamburgą, sekmadienį – Danijos sostinę Kopenhagą, pirmadienį – trečią pagal dydį Švedijos miestą Malmę. Pastarajame praleis dvi dienas ir toliau keliaus į kitą Švedijos uostamiestį Karlskruną. Kol kas visa kelionė puikiai sekasi, viskas, kas buvo suplanuota, yra įgyvendinama be trikdžių, keliautojų nuotaikos puikios.
Erasmus+ Discover Eu programos II-o turo keliautojai dvi dienas tyrinėjo Varšuvos senamiestį, stengdamiesi įžvelgti ekologijos bruožų šiame sparčiai besikeičiančiame didmiestyje. Daug elektromobilių įkrovimo stotelių, elektrinių dviračių, paspirtukų, pakankamai gera dviračių takų infrastruktūra, šalia kylančių dangoraižių puikiai priderinamos žaliosios erdvės, skiriamas dėmesys rekreacijai. Tačiau kur ne kur akys kliuvo ir už netvarkos gatvėse: tarp gėlių žiedų parkuose, kiemų patvoriuose ir pakrūmėse akis bado šiukšlių krūvos, buteliai, nors šiukšliadėžių visose gatvėse tikrai gausybė ir jos labai modernios.
Aplankę Europos senamiesčius, kupini įspūdžių ir naujų patirčių, grįžtame į namus. Traukiniu keliavome visą dieną. Iš Prahos per Katowice vykome į Varšuvą. Švietė saulė, pro akis bėgo Moravijos regiono upių, upelių, kalnų, kolektyvinių sodų, beržynų, pelkių, pušynų vaizdai.
Iki susitikimo Lietuvoje!
Balandžio 4 – ąją dieną paskyrėme vaizdingam turui po Prahą senąja Prahos mašina (Prague old car sigtseeing tour). Šiandien apžiūrėjome Prahos miestą važiuodami senoviniu automobiliu. Vairuotojas – privatus gidas papasakojo mums žymiausių miesto pastatų istorijas, matėme Prahos operos, nacionalinio teatro ir bibliotekos pastatus, parlamento rūmus, bažnyčias. Mūsų ryškiai raudona mašinėlė lėkė Prahos miesto ir senamiesčio gatvelėmis, vėjas smarkiai šiaušė plaukus, buvo labai smagu. Matėme, kaip praeiviai mus fotografuoja, mojuoja. Įspūdinga senojo žydų kvartalo architektūra ir sinagoga. Čia gyveno ir kūrė žymus absurdo literatūros atstovas F. Kafka. Aplankėme miesto parkus. Senamiesčio skvere šurmuliuoja mugė, įvairių tautų atstovai šoka savo krašto liaudies šokius. Stebėjome serbų pasirodymą – puikūs šokiai, ryškūs tautinių rūbų raštai, riesti batai – vyžos. Valgėme tradicinę čekų cinamono bandelę, keptą ant laužo. Praha – turistų lankomas miestas. Bandėme įsivaizduoti, kiek jų čia būna vasarą. Prahoje daug Ukrainą palaikančių simbolių.
Pažintis su karalių miestu tituluojamu Prahos senamiesčiu. Gatvelės siauros, grįstos akmenimis, akį traukia daugybė gotikinio, renesansinio stiliaus istorinių pastatų architektūra, suvenyrų parduotuvės, šurmuliuojanti žmonių minia.
Senamiesčio aikštėje vyko šv. Velykų mugė – čekai šoko tradicinius šokius, skambėjo liaudies muzika, šypsojosi didelis Velykų kiškis, kvepėjo vietoje gaminami patiekalai. Pastebėjome, kad senamiesčio gatvelėse mažai augalų. Žavėjomės šv. Salvator bažnyčia, astronominiu laikrodžiu, senamiesčio skveru ir tilto bokštu.
Ankstų balandžio 2-osios rytą išvykome iš Vienos Wien Hauptbahnhof stoties į Čekijos sostinę Prahą. Vaizdai pro traukinio langą darėsi panašesni į Lietuvos – upės, žaliuojantys laukai, tik pavasario ženklų čia daugiau, žydi vaismedžiai, narcizai, hiacintai, tulpės, našlaitės.
Keliavome apie 4,5 val. Centrinėje Prahos stotyje Prague Hlavni Nadrazi buvo šalta. Vakare pasivaikščiojome po Prahos senamiestį. Čia daug turistų, gatvės muzikantų, jau plaukioja pramoginiai laivai. Bet dabar svarbiausia – pailsėti.
Balandžio 1-ąją atsisveikinome su Roma. Trenitalia traukiniu per 4 valandas pasiekėme Venecijos traukinių stotį Venezia Meze. Važiavome per Toskaną – da Vinci, Michelangelo gimtinę, žemę, kurioje eiles kūrė Dante ir Petrarca, susiformavo bendrinė italų kalba.
Stebėjome Bolonijos, Florencijos, Paduvos kraštovaizdį. Mūsų laukė 8 valandų kelionė į Vieną. Austrų OBB ralljet linijos traukiniai komfortiški, smagu ir patogu jais keliauti. Grožėjomės Austrijos Alpių kalnais, didingai stūksančiomis apsnigtomis kalnų viršūnėmis, ežerais, vaivorykšte.
Kovo 31 dieną skyrėme apžiūrėti Romos įžymybes keliaudami ” Greenline tours” autobusu. Pirkome dienos bilietą, tyrinėjome informacinį planą, išlipdavome ir įlipdavome norimoje stotelėje. Didžiausią įspūdį paliko Venecijos aikštė (Piazza Venezia) ir Vatikanas. Grožėjomės žalsvu Tibro upės vandeniu, margais platanų medžių kamienais, violetiniais medžių žiedais, vos pražydusiais ir papuošusiais amžinąjį miestą. Romos miesto didybė tarsi tvyrojo ore ir mes tai jutome!!! Mėgavomės panoraminiais vaizdais, augmenija, bendravome su italais, sutikome lietuvius, ukrainiečius. Žmonės domėjosi, iš kokios šalies mes atvykę. Sužinoję, kad atvykome traukiniu, labai nustebdavo ir išreikšdavo itališką susižavėjimą. Fiksavome akimirkas, juokėmės, padėjome vieni kitiems. Mes jau truputį kalbame itališkai ir neblogai orientuojamės keliose pagrindinėse miesto gatvėse. Turime ką pasakyti ir apie tai, kaip mieste sprendžiami ekologijos ir sveikos gyvensenos klausimai. Žinoma, tai tik mūsų pastebėjimai. Matome puikių pavyzdžių, bet taip pat įsitikiname, kad Lietuva – moderni šalis. Smagu ir įdomu keliauti pažintiniu miesto autobusu. Žavėjomės miestu, dalinomės įspūdžiais, jutome mažiuką nuovargiuką, bet vaikų akys buvo laimingos. Kaip Paulius, pamatęs Vatikaną, pasakė: „O Dieve, kaip gražu, tai mano svajonė!” ir akimirkos džiaugsmu nuotoliniu būdu pasidalijo su močiute. Dėl tokių akimirkų verta keliauti.
Kovo 26 d. tęsiame kelionę. Anksti ryte vykome ï Varšuvos geležinkelio stotį ir keliavome traukiniu į Austrijos sostinę Vieną. Pro traukinio langus grožėjomės Čekijos, Slovakijos, Austrijos vaizdais. Atvykome į Wien Hauptbahnhof (Vienos traukinių stotį). Aplankėme Vienos senamiestį, grožėjomis įspūdingais miesto vaizdais. Nerealu!!! Žavu!!! Pabudę ankstų kovo 27 d. rytą, sukaupę jėgas, užsimetę ne mokyklines kuprines ant pečių, vėl skubėjome į traukinių stotį. Vienos stotis labai didelė, supratome, kad reikia labai stebėti aplinką ir saugoti savo daiktus. Būtina greitai orientuotis ir atsirinkti informaciją. Kelionė traukiniu buvo įdomi, žavėjomės Alpių kalnų vaizdais, snieguotomis viršūnėmis, uolienomis, matėme tekančias ir išdžiūvusias upes, stirnų ir avių bandas, stebėjomės pavasarine žaluma, jau pražydusiomis gėlėmis. Pietavome neįprastai – pro langą lėkė nuostabūs gamtos vaizdai. Po 12 val. kelionės išlipome Venecijos traukinių stotyje. Iš ten vykome į Italijos sostinę Romą. Jutome lengvą kelionės nuovargį.
Nuo š. m. kovo 1 d. Kauno šv. Roko mokyklos bendruomenė pradeda vykdyti Erasmus+ programos DiscoverEU jaunimo projektą „Ekologija Europos senamiesčiuose“. Jaunuoliai, turintys negalių, keliaudami su lydinčiais asmenimis, mokysis tvaraus keliavimo traukiniu įgūdžių, tirs ekologinę Europos senamiesčių aplinką, pažins Europos miestų architektūrą, kultūrą, remdamiesi pavyzdžiais, priims ekologinius sprendimus, fiksuos juos užrašuose, sistemins informaciją. Keliaudami po Europos senamiesčius, jaunuoliai gilins pažintinę, komunikacinę kompetencijas, bus patenkintas tvaraus ir be diskriminacijos judumo poreikis, jaunuoliai ugdysis atsakingą požiūrį į vartojimą, gamtą, klimato kaitos problemas. Įgyta patirtimi jaunuoliai mokysis pasidalinti su bendraamžiais socialinėje erdvėje, komunikuos su tikslinėmis auditorijomis.
Įgyvendinant Erasmus+ programo