Aplankę Europos senamiesčius, kupini įspūdžių ir naujų patirčių, grįžtame į namus. Traukiniu keliavome visą dieną. Iš Prahos per Katowice vykome į Varšuvą. Švietė saulė, pro akis bėgo Moravijos regiono upių, upelių, kalnų, kolektyvinių sodų, beržynų, pelkių, pušynų vaizdai. 

Iki susitikimo Lietuvoje!

Balandžio 4 – ąją dieną paskyrėme vaizdingam turui po Prahą senąja Prahos mašina (Prague old car sigtseeing tour). Šiandien apžiūrėjome Prahos miestą važiuodami senoviniu automobiliu. Vairuotojas – privatus gidas papasakojo mums žymiausių miesto pastatų istorijas, matėme Prahos operos, nacionalinio teatro ir bibliotekos pastatus, parlamento rūmus, bažnyčias. Mūsų ryškiai raudona mašinėlė lėkė Prahos miesto ir senamiesčio gatvelėmis, vėjas smarkiai šiaušė plaukus, buvo labai smagu. Matėme, kaip praeiviai mus fotografuoja, mojuoja. Įspūdinga senojo žydų kvartalo architektūra ir sinagoga. Čia gyveno ir kūrė žymus absurdo literatūros atstovas F. Kafka. Aplankėme miesto parkus. Senamiesčio skvere šurmuliuoja mugė, įvairių tautų atstovai šoka savo krašto liaudies šokius. Stebėjome serbų pasirodymą – puikūs šokiai, ryškūs tautinių rūbų raštai, riesti batai – vyžos. Valgėme tradicinę čekų cinamono bandelę, keptą ant laužo. Praha – turistų lankomas miestas. Bandėme įsivaizduoti, kiek jų čia būna vasarą. Prahoje daug Ukrainą palaikančių simbolių.

Pažintis su karalių miestu tituluojamu Prahos senamiesčiu.  Gatvelės siauros, grįstos akmenimis, akį traukia daugybė gotikinio, renesansinio stiliaus istorinių pastatų architektūra, suvenyrų parduotuvės, šurmuliuojanti žmonių minia.

Senamiesčio aikštėje vyko šv. Velykų mugė – čekai šoko tradicinius šokius, skambėjo liaudies muzika, šypsojosi didelis Velykų kiškis, kvepėjo vietoje gaminami patiekalai. Pastebėjome, kad senamiesčio gatvelėse mažai augalų. Žavėjomės šv. Salvator bažnyčia, astronominiu laikrodžiu, senamiesčio skveru ir tilto bokštu.

Ankstų balandžio 2-osios rytą išvykome iš Vienos Wien Hauptbahnhof stoties į Čekijos sostinę Prahą. Vaizdai pro traukinio langą darėsi panašesni į Lietuvos – upės, žaliuojantys laukai, tik pavasario ženklų čia daugiau, žydi vaismedžiai, narcizai, hiacintai, tulpės, našlaitės.

Keliavome apie 4,5 val. Centrinėje Prahos stotyje Prague Hlavni Nadrazi buvo šalta. Vakare pasivaikščiojome po Prahos senamiestį. Čia daug turistų, gatvės muzikantų, jau plaukioja pramoginiai laivai. Bet dabar svarbiausia – pailsėti.

Balandžio 1-ąją atsisveikinome su Roma. Trenitalia traukiniu per 4 valandas pasiekėme Venecijos traukinių stotį Venezia Meze. Važiavome per Toskaną – da Vinci, Michelangelo gimtinę, žemę, kurioje eiles kūrė Dante ir Petrarca, susiformavo bendrinė italų kalba.

Stebėjome Bolonijos, Florencijos, Paduvos kraštovaizdį. Mūsų laukė 8 valandų kelionė į Vieną. Austrų OBB ralljet linijos traukiniai komfortiški, smagu ir patogu jais keliauti. Grožėjomės Austrijos Alpių kalnais, didingai stūksančiomis apsnigtomis kalnų viršūnėmis, ežerais, vaivorykšte. 

Kovo 31 dieną skyrėme apžiūrėti Romos įžymybes keliaudami ” Greenline tours” autobusu. Pirkome dienos bilietą, tyrinėjome informacinį planą, išlipdavome ir įlipdavome norimoje stotelėje. Didžiausią įspūdį paliko Venecijos aikštė (Piazza Venezia) ir Vatikanas. Grožėjomės žalsvu Tibro upės vandeniu, margais platanų medžių kamienais, violetiniais medžių žiedais, vos pražydusiais ir papuošusiais amžinąjį miestą. Romos miesto didybė tarsi tvyrojo ore ir mes tai jutome!!! Mėgavomės panoraminiais vaizdais, augmenija, bendravome su italais, sutikome lietuvius, ukrainiečius. Žmonės domėjosi, iš kokios šalies mes atvykę. Sužinoję, kad atvykome traukiniu, labai nustebdavo ir išreikšdavo itališką susižavėjimą. Fiksavome akimirkas, juokėmės, padėjome vieni kitiems. Mes jau truputį kalbame itališkai ir neblogai orientuojamės keliose pagrindinėse miesto gatvėse. Turime ką pasakyti ir apie tai, kaip mieste sprendžiami ekologijos ir sveikos gyvensenos klausimai. Žinoma, tai tik mūsų pastebėjimai. Matome puikių pavyzdžių, bet taip pat įsitikiname, kad Lietuva – moderni šalis. Smagu ir įdomu keliauti pažintiniu miesto autobusu. Žavėjomės miestu, dalinomės įspūdžiais, jutome mažiuką nuovargiuką, bet vaikų akys buvo laimingos. Kaip Paulius, pamatęs Vatikaną, pasakė: „O Dieve, kaip gražu, tai mano svajonė!” ir akimirkos džiaugsmu nuotoliniu būdu pasidalijo su močiute. Dėl tokių akimirkų verta keliauti.

Rytinė kava ir arbata besigrožint apelsinmedžiais – puiki dienos pradžia. Turėjome nuotolinį susitikimą su mokyklos bendruomene prie Trevi fontano. Pamačius savo draugus, apėmė jaudulys. Kaip smagu buvo jus matyti! Ši diena – pilna naujų įspūdžių. 😎Aplankėme Švenčiausiojo Jėzaus vardo bažnyčią, pirmąją ir pagrindinę jėzuitų bažnyčią Romoje. Susižavėjome Panteonu (Basilica Pantheon), kurio portiką laiko 16 kolonų, sveriančių po 60 tonų. Stebėjome saulės spindulių apšviestą „Panteono akies” kupolą, sužinojome apie garsius italus, palaidotus Panteone: tapytoją R. Rafaelį, kompozitorių A. Corelli, architektą B. Peruzzi.🌴⛪️🇮🇹
Kovo 28 dieną, pailsėję, gerai išsimiegoję, pėsčiomis keliavome susipažinti su amžinuoju miestu tituluojama Roma. Ėjome Fori Imperiale gatve, aplankėme Koliziejų, didžiausią ir seniausią pasaulio amfiteatrą, Romos Forumą, grožėjomės Kapitolijaus kalva, nuostabia augmenija, Cezario statula, Trajan market, seniausia pasaulio prekybos centro vieta, Viktoro Emanuelio II – ojo paminklu.Trevi fontanas – nuostabus! Norint nusifotografuoti, tenka palaukti laisvos vietos. Itališki ledai – tikrai skanūs, patikrinome. Mus žavėjo ne tik pavasarinės Romos vaizdai, bet ir italų kalbos skambesys, žmonių optimizmas, draugiškumas. Matėme didžiausią Italijos meno galerijos pastatą Gallerie Nazionali di Arte Antika Palazzo Barberini ir grožėjomės parko augmenija. Žavioms kelionės įspūdžių akimirkoms fiksuoti jau tuoj nebeliks vietos telefonų atminties kortelėse. Susipažinome su italų virtuve, ragavome nacionalinių patiekalų. Atkreipėme dėmesį, kad Lietuvos miestų gatvės švaresnės nei Romos.🏦⛩🙂🕶🌞
Kovo 28 dieną, pailsėję, gerai išsimiegoję, pėsčiomis keliavome susipažinti su amžinuoju miestu tituluojama Roma. Ėjome Fori Imperiale gatve, aplankėme Koliziejų, didžiausią ir seniausią pasaulio amfiteatrą, Romos Forumą, grožėjomės Kapitolijaus kalva, nuostabia augmenija, Cezario statula, Trajan market, seniausia pasaulio prekybos centro vieta, Viktoro Emanuelio II – ojo paminklu.Trevi fontanas – nuostabus! Norint nusifotografuoti, tenka palaukti laisvos vietos. Itališki ledai – tikrai skanūs, patikrinome. Mus žavėjo ne tik pavasarinės Romos vaizdai, bet ir italų kalbos skambesys, žmonių optimizmas, draugiškumas. Matėme didžiausią Italijos meno galerijos pastatą Gallerie Nazionali di Arte Antika Palazzo Barberini ir grožėjomės parko augmenija. Žavioms kelionės įspūdžių akimirkoms fiksuoti jau tuoj nebeliks vietos telefonų atminties kortelėse. Susipažinome su italų virtuve, ragavome nacionalinių patiekalų. Atkreipėme dėmesį, kad Lietuvos miestų gatvės švaresnės nei Romos.🏦⛩🙂🕶🌞

Kovo 26 d. tęsiame kelionę. Anksti ryte vykome ï Varšuvos geležinkelio stotį ir keliavome traukiniu į Austrijos sostinę Vieną. Pro traukinio langus grožėjomės Čekijos, Slovakijos, Austrijos vaizdais. Atvykome į Wien Hauptbahnhof (Vienos traukinių stotį). Aplankėme Vienos senamiestį, grožėjomis įspūdingais miesto vaizdais. Nerealu!!! Žavu!!! Pabudę ankstų kovo 27 d. rytą, sukaupę jėgas, užsimetę ne mokyklines kuprines ant pečių, vėl skubėjome į traukinių stotį. Vienos stotis labai didelė, supratome, kad reikia labai stebėti aplinką ir saugoti savo daiktus. Būtina greitai orientuotis ir atsirinkti informaciją. Kelionė traukiniu buvo įdomi, žavėjomės Alpių kalnų vaizdais, snieguotomis viršūnėmis, uolienomis, matėme tekančias ir išdžiūvusias upes, stirnų ir avių bandas, stebėjomės pavasarine žaluma, jau pražydusiomis gėlėmis. Pietavome neįprastai – pro langą lėkė nuostabūs gamtos vaizdai. Po 12 val. kelionės išlipome Venecijos traukinių stotyje. Iš ten vykome į Italijos sostinę Romą. Jutome lengvą kelionės nuovargį.

Š. m. kovo 24 dieną pradėjome ekologinę kelionę. Mikroautobusu per 5 val. atvykome į Varšuvos geležinkelio stotį. Jaunuoliai pirmąkart rodė kelionės pasus, mokėsi rezervuoti traukinio vietas į Vieną. Pavakary ėjome į Varšuvos senamiestį, stebėjome parką, rekreacijos zonas, šiukšlių rūšiavimo būdus, stebėjome atbundančios gamtos ženklus, augmeniją, namų apželdinimą. Susipažinome su vakariniu Varšuvos senamiesčiu, aplankėme rašytojo A. Mickevičiaus paminklą, bažnyčias. 🙂🚋🏰
🚦🚧🗺 kovo 25 dieną tyrinėjome ekologinio keliavimo būdus: stebėjome Varšuvos dviračių, paspirtukų, tramvajų, pėsčiųjų eismą, arklių ir karietų eismą, mokėmės nusipirkti tramvajaus bilietą, pažymėti jį. Pasikartojome saugaus elgesio didmiestyje taisykles (stebėti pėsčiųjų ir dviračių zonas, saugiai pereiti gatvę esant dideliam transporto kamščiui). Aplankėme Karalių rūmus. Didelį įspūdį paliko prabanga, meno kūriniai, mokiniai buvo susižavėję. Mokiniai fotografavosi, džiaugėsi, net aikčiojo iš nuostabos. Patys pirkosi bilietus kortelėmis, komunikavo anglų kalba, pagilino istorinę – kultūrinę kompetenciją. Ragavo nacionalinių lenkų patiekalų, naudojo IT technologijas, vertė patiekalų pavadinimus. Susipažino su gatvės menu, stebėjo Varšuvos namų stogų ir terasų apželdinimą. Dalyvavo lenkų mišiose. Grožėjosi Vysla eidami per tiltą. Mokėsi apskaičiuoti valiutą.🏦💵🇵🇱

Nuo š. m. kovo 1 d. Kauno šv. Roko mokyklos bendruomenė pradeda vykdyti Erasmus+ programos DiscoverEU jaunimo projektą „Ekologija Europos senamiesčiuose“. Jaunuoliai, turintys negalių, keliaudami su lydinčiais asmenimis, mokysis tvaraus keliavimo traukiniu įgūdžių, tirs ekologinę Europos senamiesčių aplinką, pažins Europos miestų architektūrą, kultūrą, remdamiesi pavyzdžiais, priims ekologinius sprendimus, fiksuos juos užrašuose, sistemins informaciją. Keliaudami po Europos senamiesčius, jaunuoliai gilins pažintinę, komunikacinę kompetencijas, bus patenkintas tvaraus ir be diskriminacijos judumo poreikis, jaunuoliai ugdysis atsakingą požiūrį į vartojimą, gamtą, klimato kaitos problemas. Įgyta patirtimi jaunuoliai mokysis pasidalinti su bendraamžiais socialinėje erdvėje, komunikuos su tikslinėmis auditorijomis.

Įgyvendinant Erasmus+ programos DiscoverEU jaunimo projektą „Ekologija Europos senamiesčiuose“,  š. m. kovo 24 d. išlydėjome pirmąją komandąLinkime kuo didžiausios sėkmės siekiant užsibrėžtų tikslų.